"Зробіть обшук, щоб він обісрався". Що говорив Холодницький у своєму кабінеті й у чому його підозрюють

Виступаючи у Верховній Раді, Холодницький заявив, що САП і НАБУ борються з корупцією вже два з половиною роки і "досягли значних результатів"

Справа Холодницького

Про те, що керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького прослуховували, ЗМІ вперше повідомили 21 березня. Наступного дня, перебуваючи у Брюсселі, Холодницький підтвердив, що ще 6 березня виявив "жучок" у своєму кабінеті й тепер чекає на офіційну відповідь від правоохоронних органів.

24 березня інформацію про прослуховування кабінету глави САП підтвердив генеральний прокурор України Юрій Луценко. Потім в ефірі телеканала ICTV він додав, що "слідчі дії тільки починаються", а веде їх ГПУ разом із Національним антикорупційним бюро (НАБУ).

В інтерв’ю ZN.UA директор НАБУ Артем Ситник пояснив, що у справі Холодницького йдеться про "злив" інформації фігурантам, тиск на посадовців та суддів. За його словами, саме керівник САП заважає прокурорам професійно та ефективно виконувати свої обов’язки.

Кримінальну справу, фігурантами якої є службові особи САП (зокрема Холодницький), відкрито за ч. 3 ст. 368-2 (незаконне збагачення) і ч. 4 ст. 368 (одержання неправомірної вигоди) Кримінального кодексу України.

У цій справі ГПУ двічі викликала Холодницького на допит. Він з’явився в Генпрокуратуру 3 квітня. "Виявляється, що я у когось вимагав хабар, тільки я не розумію, у кого, і мені про це не говорять", – сказав він журналістам після допиту. ГПУ планувала відібрати зразок голосу Холодницького, але той відмовився брати участь у слідчих діях.

"Керівник департаменту [котрий веде мою справу] є фактичним фігурантом у трьох провадженнях САП і НАБУ. Мені годі й розраховувати на об’єктивність слідства, тому я чекаю рішення про зміну слідчих і прокурорів департаменту", – підкреслив він.


 Назар Холодницький
Холодницькому може загрожувати і дисциплінарна, і кримінальна відповідальність. Фото: Назар Холодницький / Facebook


У чому підозрюють главу САП?

30 березня Луценко і Ситник подали скарги про скоєння Холодницьким дисциплінарних проступків у кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів (КДКП). Генпрокурор у своєму поданні просив комісію зняти Холодницького з посади. За словами членів КДКП, розгляд цієї скарги почнуть як мінімум за місяць, він може тривати до трьох місяців.

Про зміст скарги Ситника 3 квітня написало кілька українських ЗМІ, посилаючись на свої джерела: "Громадське", "Українську правду" та "Еспресо". Вони повідомили, що Ситник вимагає звільнити Холодницького за:

  • розголошення таємниці слідства;
  • невиконання і неналежне виконання службових обов’язків;
  • скоєння дій, що порочать звання прокурора і дають можливість сумніватися в неупередженості та незалежності;
  • грубе порушення правил прокурорської етики;
  • втручання у службову діяльність іншого прокурора, службових, посадових осіб чи суддів.

Епізоди, у яких Холодницький (на думку НАБУ і ГПУ) здійснював протиправні дії, стосуються як мінімум 10 кримінальних справ. Серед них:

  • спроба помічника нардепа Олега Ляшка Олександра Богачова дати хабар в.о. глави МОЗ Уляні Супрун у вигляді однокімнатної квартири у Вишневому. НАБУ вважає, що Холодницький заздалегідь попередив про обшук свідка Сергія Кафта (представник компанії-забудовника) та спонукав його дати неправдиві свідчення;

  • зловживання службовими повноваженнями з боку посадовців Держфіскальної служби, що дало можливість агрохолдингу "Авангард" (бенефіціарний власник – Олег Бахматюк) отримати 1,1 млрд грн відшкодування ПДВ із держбюджету. Холодницький нібито домагався зміни підслідності справи і в підсумку передав її Головному слідчому управлінню Нацполіції;

  • три кримінальні справи стосовно народного депутата від "Народного фронту" Георгія Логвинського. Холодницький нібито обіцяв розголошувати депутату інформацію про досудове розслідування, а свого підлеглого спонукав ухвалити необхідні рішення. Глава САП переконував прокурора у безперспективності кримінальних проваджень і стверджував, що Логвинського підтримують нардепи Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров, а також ПАРЄ, ЄСПЛ, Кнесет і посольство Ізраїлю;

  • розтрата 185 млн грн із міського бюджету Одеси групою осіб, до якої входив мер міста Геннадій Труханов. Холодницький нібито давав указівку підлеглим не проводити активних слідчих дій, позапроцесуально спілкувався із фігурантами справи і навмисно послаблював позицію прокуратури в суді;

  • використання незадекларованого автомобіля екс-головою Нацагентства з питань запобігання корупції Наталією Корчак. Холодницький нібито перешкоджав роботі НАБУ і заблокував проведення обшуку, який міг довести провину Корчак.

У своїй скарзі директор НАБУ вимагає притягнути Холодницького до дисциплінарної відповідальності та звільнити з посади. У разі відсторонення обов’язки глави САП буде виконувати один із заступників Холодницького.

Фрагменти записаних розмов

4 квітня НАБУ "з урахуванням суспільного резонансу" опублікувало розсекречені фрагменти розмов, записаних у кабінеті Холодницького. 17-хвилинний відеоролик із транскрипцією та поясненнями бюро завантажило у YouTube.

НАБУ пояснило, що розслідування ймовірних злочинів, скоєних співробітниками САП, почали у квітні 2017 року. Тоді ж ГПУ доручила антикорупційному бюро вести деякі процесуальні дії у цій справі, а за два місяці – почати негласні слідчі дії, тобто прослуховування.

За даними НАБУ, ці дії санкціонував слідчий суддя апеляційного суду, вони тривали 10 місяців. Керівника САП прослуховували протягом місяця.

ВІДЕО
Фрагменти розмов у кабінеті Холодницького. Відео: NABU / YouTube

Згідно з опублікованими записами, 9 лютого Холодницький розмовляв із народним депутатом Л. (імовірно, Логвинським) і стверджував, що "повністю контролює ситуацію".

"Поки що я розбирався, там загрози тобі немає... Чого ти так кіпішуєш? Розумієш, я не закрию справу, тому що так треба. Розумієш, так не буде. Якщо за законом, то щоб прокурор закрив справу, потрібно підозру оголошувати", – пояснював глава САП.

У розмові зі свідком у справі Богачова та Супрун (імовірно, Кафтей) 1 березня Холодницький пояснював, що та як той має говорити на допиті.

"Дивись, нам потрібно допитати [тебе] як свідка в одній справі... Скажи правду, що це типовий договір, "я не пам’ятаю точно, як і що ми укладали"... Але зроби акцент на тому, що "мені нічого невідомо, є там міністр охорони здоров’я чи ні", – інструктував Холодницький.

5 березня глава САП дізнався, що один із прокурорів без його відома підписав чотири клопотання НАБУ про обшуки у цій справі. Холодницький був незадоволений, оскільки тепер обшукати мали забудовника, який, за його словами, "сам прийшов, сам сказав, що готовий допомогти". Він вимагав від підлеглого зателефонувати керівництву суду і дати вказівку не розглядати клопотання НАБУ.

"Вони отримали автограф тупого прокурора – і все, а далі вони самі все зроблять... Аби повернули всі постанови, повернули нах...й! У Богачова зробіть обшук, у Дікова (мер Вишневого Ілля Діков. "ГОРДОН") зробіть обшук, щоб він обісрався!" – сказав Холодницький. На цьому самому записі він говорив, що детективи НАБУ "крутять прокурорів на х...ю", а ті "ведуться як лохи".

У розслідуванні справи Корчак про використання незадекларованого автомобіля Skoda Octavia Холодницький також відмовився сприяти детективам НАБУ. "Пішли вони нах...й! У них справ немає, так вони з Корчак граються?" – відповів він своєму підлеглому 21 лютого.


Холодницкий якобы препятствовал расследованию уголовного производства против Корчак. Фото: Ivan Sikora / Facebook
Холодницький нібито перешкоджав розслідуванню кримінального провадження проти Корчак. Фото: Ivan Sikora / Facebook


Ще один запис стосується справи про розтрату 185 млн грн з одеського бюджету. 7 лютого заступник глави САП просив Холодницького "визначити позицію" щодо цього провадження. Керівник САП запитав, чи можна "висмикнути" Труханова з матеріалів справи, якщо інші фігуранти дадуть свідчення про те, що мер нічого не знав.

"Питання в тому, що Одеса... [нерозбірливо] він тримає його (Труханова. "ГОРДОН") за яйця, а той тримає місто в українських кольорах. Х...р його знає, хто прийде на його місце. Якщо знову запитають про Одесу... Щоб ми країні не насрали", – міркував Холодницький.

У підсумку глава САП та його заступник вирішили "до визначення позиції" вручити підозри всім фігурантам, окрім Труханова. За тиждень мер Одеси прилетів до України рейсом із Варшави, його затримали в аеропорту і повідомили про підозру.

Виступ Холодницького і Ситника в парламенті

4 квітня Ситник і Холодницький виступили у Верховній Раді. Директор НАБУ заявив, що між його відомством та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою немає жодного конфлікту.

"Є певне кримінальне провадження, є певні матеріали, які передано в компетентні органи: якщо це стосується кримінального кодексу – то у ГПУ, дисциплінарного провадження – до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Не потрібно спекулювати на цьому процесі. Немає жодного конфлікту", – підкреслив Ситник, додавши, що детективи НАБУ і прокурори САП продовжують роботу у штатному режимі.

"Створення антикорупційної прокуратури фактично врятувало НАБУ від нагляду ГПУ. Ми – парламент і команда НАБУ – створили дійсно незалежний неполітичний орган, який зараз працює ефективно", – додав Ситник.

Холодницький заявив, що САП і НАБУ борються з корупцією вже два з половиною роки і "досягли значних результатів". Він зазначив, що певні люди хочуть і його відставки, і звільнення Ситника. "Багато хто хоче, щоб ці крісла звільнилися. Для цього багато роблять, але процес боротьби з корупцією запущений, він триває", – зазначив Холодницький.


Депутаты заслушали выступление Холодницкого. Фото: Verkhovna Rada / Flickr
Депутати заслухали виступ Холодницького. Фото: Verkhovna Rada / Flickr


Коментуючи опубліковані НАБУ аудіозаписи, він заявив, що ручається за кожне своє слово. "Жодної справи після розмови з кимось не було закрито або знищено... На засіданні контрольно-дисциплінарної комісії прокурорів я буду доводити і будемо слухати всі фрагменти", – сказав Холодницький.

Глава САП також попросив вибачення за ненормативну лексику, яку вживав у спілкуванні з колегами. "Так, я визнаю, що там, можливо, була нецензурна лайка. Вибачте, але в нашій країні я в білих рукавичках болото корупції не зможу побороти. Так воно є. Це моя слабинка. Вибачте", – додав Холодницький.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/publications/zrobit-obshuk-shchob-vin-obisravsja-shcho-govoriv-holodnitskij-v-svojemu-kabineti-i-v-chomu-jogo-pidozrjujut-239908.html”

Цена: 550$

Обращатся : [email protected]

До того как узнал правду о себе, был правдолюбом. (Б.Крутиер)